Kinderchirurg Horst Daniels wil tijdens nieuwe sponsorloop voor CHD over grens van 100 kilometer heen

Laatst gewijzigd: 20 augustus 2025 | Leestijd: 4 minuten

Kinderchirurg Horst Daniels van het Radboudumc hoopt op zaterdag 1 november op Mallorca voor het eerst een ultrarun van meer dan 100 kilometer te volbrengen. Zijn deelname aan de extreme hardloopwedstrijd is onderdeel van de gezamenlijke inzamelingsactie voor PlatformCHD met ouders van kinderen die zijn geboren met een CHD. Het is bovendien een vervolg op zijn actie van vorig jaar, waarmee hij 10.000 euro ophaalde.

Alle seinen staan op groen. Het laatste ‘oefenrondje’ van 75 kilometer, onlangs in de Ardennen, is Horst Daniels heel goed doorgekomen. Bovendien heeft de kinderchirurg van het CHD-expertisecentrum in Nijmegen met Martijn Venhuizen nu een professionele trainer, die hem optimaal voorbereid op deze ultrarun op Mallorca van 102 kilometer en 3.600 hoogtemeters. “Het zal pittig worden, maar het belangrijkste is dat ik nu de eindstreep haal”, zegt Horst.

Tweede jaar op rij

Met zijn deelname aan de extreme hardloopwedstrijd door de Serra de Tramuntana, een bergketen langs de noordwestkust van het Spaanse eiland, komt hij opnieuw in actie voor PlatformCHD. Vorig jaar deed hij mee aan de Duivelse Ultra, waarbij hij in 24 uur 160 kilometer moest lopen. Zo wilde Horst geld inzamelen én een beetje voelen wat ouders moeten doormaken als zij een kind krijgen met een CHD, waarover hij in dit artikel vorig jaar meer heeft verteld.

Helaas viel hij na ruim 80 kilometer geblesseerd uit, maar zijn actie leverde wel 10.000 euro op. Dat geld is vervolgens in een speciaal Brussenfonds gestopt, waarmee bijzondere gezinsactiviteiten mogelijk gemaakt kunnen worden.

Samen met ouders

Daarna is het idee ontstaan om dit jaar samen met ouders van kinderen met een CHD in actie te komen. “Veel ouders wilden ook weleens in actie komen voor hun kind”, vertelt Horst. “We zijn daarom eerder dit jaar een middag samengekomen. Het is leuk om samen iets te doen en een potje met geld te vullen, waar iets waardevols mee gedaan kan worden.”

Zes ouders liepen in mei de halve marathon van Leiden. Vanwege een bruiloft in Berlijn moest Horst die wedstrijd laten schieten. Vandaar dat hij nu op Mallorca in actie komt. Al was in eerste instantie zijn idee om meer dan 100 kilometer te lopen in Zweden. “Je loopt bij die ultrarun door een supermooi gebied, maar doordat je om tien uur ’s avonds start, is de kans groot dat je de volledige route in het donker loopt. Dan kun je net zo goed hier om de hoek lopen. Daar had ik niet bij stilgestaan.”

Daarom is hij geswitcht naar Mallorca, waar de start vroeg in de ochtend is. “Daardoor zie je de zon opkomen en misschien ook wel weer ondergaan langs de prachtige kust. Dat lijkt mij een unieke ervaring.”

Te zwaar

Inmiddels kent Horst behoorlijk de weg in de wereld van de ultraruns. Zeven jaar geleden is hij gestart met het beoefenen van de extreme sport. “Toen mijn vrouw zwanger was van ons oudste kind was ik ‘mee-zwanger’. Ik was minimaal 20 kilo te zwaar. Er moest iets veranderen in mijn leefstijl.”

Eenmaal in de bubbel van de trail- en ultraruns verlegde hij steeds zijn grenzen, met de 83 kilometer van vorig jaar als grootste afstand tot nu toe. “Het klinkt misschien krankzinnig allemaal, maar er zijn nog veel gekkere mensen, hoor. Ik las laatst over een man van 82 jaar die 160 kilometer heeft gelopen bij een temperatuur hoger dan 40 graden. En er zijn ook mensen die meedoen aan ultraruns in de woestijn, of op Antarctica.”

Dat gaat hem te ver. “Sommigen kunnen daarna twee maanden niks meer. Maar verreweg de meeste mensen die meedoen gaan diep én genieten. Ze wandelen bijvoorbeeld ook tussendoor. De sfeer is echt anders dan bij een hardloopwedstrijd in een stad, waar iedereen vooral met de tijd bezig is.”

Professionele trainer

Het gaat Horst dan ook niet zozeer om de tijd en de afstand. “Ik voel mij er veel beter door, ben meer relaxed en slaap beter. Ik kies daarom ook vooral de ‘loopjes’ die ik leuk vind.” Tegelijkertijd neemt hij het wel zo serieus, dat hij sinds februari met Martijn Venhuizen dus een trainer heeft, die ook ultrarunners uit de top onder zijn hoede heeft. “Ik trainde altijd intuïtief, maar of dat goed is, weet ik niet. Hij laat mij heel anders trainen. Ik moet juist minder lopen, zodat mijn benen herstellen.”

Die frisse benen moeten hem op zaterdag 1 november op Mallorca over de magische grens van de 100 kilometer loodsen. Wil je Horst daarbij steunen? Via deze speciale pagina kun je een donatie doen voor de gezamenlijke inzamelingsactie.

 

Steun PlatformCHD

Deel deze pagina