‘De dynamiek in het gezin is veranderd, de rust is terug’

Laatst gewijzigd: 26 mei 2026 | Leestijd: 5 minuten

Sjanneke en Bas delen hun ervaringen over training gedrag en gezinsdynamiek van PlatformCHD

Sjanneke en Bas deden mee aan de training Gedrag- en gezinsdynamiek van PlatformCHD. Die training is erop gericht ouders van kinderen die zijn geboren met een CHD te helpen bij uitdagingen in de opvoeding en in het gezinsleven. “Op de eerste avond kregen we direct de bevestiging dat ons gevoel klopte.” 

De woede-uitbarstingen van Sanne (2) zijn verminderd, zowel qua heftigheid als frequentie. Bente (5) bloeit weer op. En Sjanneke en Bas doen niet langer ‘kribbig’ tegen elkaar. “De dynamiek in het gezin is echt veranderd, de rust is terug”, zegt Bas. Sjanneke: “En dat, omdat wij beter kunnen omgaan met het gedrag van Sanne.”

Wat houdt de training in?

Het was precies wat ze hoopten te bereiken toen ze zich inschreven voor de training Gedrag- en gezinsdynamiek, die gedragsexpert Edith van Gils al jarenlang houdt namens PlatformCHD. Die is gestart, omdat er onvoldoende aandacht is voor psychosociale zorg voor ouders van kinderen die zijn geboren met een CHD. Terwijl deze kinderen voor extra uitdagingen kunnen zorgen en het logisch is dat ouders daardoor (tijdelijk) vastlopen. De training — van vijf online avondsessies — biedt handvatten om die uitdagingen beter aan te kunnen. 

Invloed Sanne op gezinsleven

Sjanneke en Bas volgden de training, omdat ze na twee jaar zagen hoe Sanne met zichzelf ‘in de knoei’ raakte. Hun jongste dochter ontwikkelt zich eigenlijk op alle vlakken ontzettend goed, zoals ze dat al snel na haar geboorte en de CHD-operatie deed. Maar haar gedrag begon steeds meer invloed te krijgen op het hele gezin. 

“Wij hadden het gevoel dat het niet alleen het bekende peutergedrag was: ‘ik ben 2 en ik zeg nee’. Het was anders dan bij haar oudere zus Bente”, vertelt Bas. Sjanneke: “Sanne kan helemaal uit haar stekker gaan als ze de controle verliest. Dat kan al bij de kleinste dingen gebeuren, als haar beker bijvoorbeeld op de grond valt. Ze was dan niet meer gerust te stellen of uit het moment te halen. Ze wil ook echt alles zelf doen, tot in het extreme. Wij dachten dat, dat met haar CHD te maken had.” 

Controle

Bas: “Mensen om ons heen zeiden nog weleens: ‘Het is een peuter met een sterk karakter’. Maar ons gevoel zei iets anders. Op de eerste avond van de training kregen we direct de bevestiging dat ons gevoel klopte. Sanne is aan het begin van haar leven de controle kwijt geweest. Hoe jong en klein ze ook was, we zien gewoon dat ze nu in paniek raakt als ze de controle opnieuw kwijtraakt.”

Tijdens de trainingen kregen ze van Edith tips voor specifieke situaties. Sjanneke: “Als Sanne haar zin niet kreeg, kon ze zo hard krijsen dat de iPhone van Bas zelfs een keer waarschuwde voor gehoorschade. Maar hoe benader je Sanne dan om haar rustig te krijgen? Ik liep weleens weg, maar doe je daar wel goed aan? Want je vermijdt dan ook het conflict. We worstelden hoe we het moesten doen.” 

“Het was fijn om te horen van Edith dat weglopen een goed statement is. Maar dat je dan wel het beste kunt zeggen: ‘Ik wil dat het stil word en kom pas terug als het stil is, want dit doet pijn aan mijn oren.’ Dan wijs je niet per se direct met de vinger naar Sanne, maar naar het geheel. En je betrekt het op jezelf. Woensdag hadden we de sessie gehad, donderdag probeerde ik het op deze manier en binnen één minuut was het stil. Terwijl het normaal wel een kwartier kon duren. Er kwam op een gegeven moment zelfs een ‘sorry, mama’ uit Sanne.”

Opvoedkundige thema’s

Naast de tips voor zulke specifieke situaties zijn de opvoedkundige thema’s die aan bod komen, erg waardevol. Bas: “Voor mij was het bijvoorbeeld verhelderend om te horen over de zes vormen van liefde, en dat niet elk kind op dezelfde manier behoefte heeft aan liefde. De één knuffelt graag, terwijl de ander juist graag lekker in dezelfde ruimte aan het spelen is, af en toe iets laat zien en dat als liefde ervaart. Er zijn verschillende mogelijkheden. Als je dat herkent, kun je daar als ouder op aansluiten, in plaats van ‘opleggen’ wat jij wil.” 

Sjanneke: “Het creëert bewustwording en je begrijpt daardoor sommige dingen beter. Dat gold voor meer thema’s die aan bod kwamen.” Bas: “Sommige dingen leken mij in eerste instantie best een beetje zweverig, maar toen we daarna met elkaar in gesprek gingen, bleek dat we het best konden omzetten in praktische handvatten. En wat interessant was, was dat Edith aan het begin van elke sessie terugkwam op het onderwerp van de week ervoor, waardoor je kon zien dat gezinnen op verschillende manieren aan de slag waren gegaan met het thema.” 

Spelregels

Zo kijken ze terug op een waardevolle training, die veel impact heeft gemaakt op het gezinsleven. “Wat Edith verder goed deed, was bij het begin duidelijke spelregels afspreken met iedereen”, vertelt Bas. “Er mochten geen mensen zijn die meeluisteren en de telefoons moesten weg, zodat iedereen zijn volledige aandacht erbij heeft. Het is toch heel persoonlijk wat je met elkaar deelt.” Sjanneke: “We waren in totaal met vijf gezinnen. Tijdens de sessies kreeg iedereen voldoende ruimte om zijn eigen vragen, voorbeelden en uitdagingen te delen. Er was wat dat betreft een goede balans.”

Steun PlatformCHD

Deel deze pagina